KxF:Eragon

28. srpna 2013 v 11:43 | Simi |  SOUBOJE
Vím, že porovnávat film a knížku je někdy docela těžké, na jednu stranu, když je film přesná kopie knížky, bylo by to nudné, na druhou stranu, když je knížka naprosto jiná než film, je to zase úplně zbytečné potom říkat, že je to film podle knihy, je to pak jen film, který má stejný název, jako kniha. Zkrátka a dobře, když už natáčejí film podle knihy, měli by zachovat alespoň děj.Knížku Eragon jsem četla ještě před tím, než byl film a byla jsem z ní nadšená. Paolini je geniální spisovatel, vzhledem k tomu, jak mladý Eragona napsal. Pitvá se v detailech, ale tak skvěým způsobem, že i ten nejpitomnější detail zarostlé skály vnímáte, jako nějakou akční scénu. Když jsem slyšela, že bude film, těšila jsem se na něj. Když přišel, byla jsem naprosto zklamaná a znechucená, co to Paolini odkejval. Časem mi došlo, proč to odkýval. Byl mladý a nabídli mu peníze, kdo by potom nesáhl?
Ale film nikdy, NIKDY nenazvu dobrým. Na to je zkrátka moc špatný.

Ale abych to vzala od začátku.
Děj Eragona se odehrává v zemi jménem Alagaësia, ve vesničce Carvahall. Eragon je chlapec, který žije se svým strýčkem Gerem a bratrancem Roranem. Jednou při lovu Eragon objeví modrý kámen, z kterého se později vyklube dračí vejce a vylíhne se z něj drak Safira. Tak a tady tak nějak končí to, co se shoduje s knížkou.
Nad moje očekávání uznávám, že Safira byla dobrá, její spojení s Eragonem bylo vymyšlený hezky a Eragonovo zmanení dračího jezdce nakonec nebylo tak zlé.
Potom, co Eragonovo bratranec odejde do Therinsfordu pracovat, strýčka Gera zabijou Ra'zakové, poslové královo pravé ruky Durzy, stína, co ovládá temnou magii, protože král Galabtorix chtěl prostě mermomocí to vejce, které se vylíhlo pro Eragona, o čemž ještě neví a proto poslal Ra'zaky aby mu přinesli vejce, nebo Eragona i se Safirou.
Eragon proto utíká i s Carvahallským vypravěčem Bromem, který kdysi býva dračí jezdec také, což Eragon zjistí, pryč z Carvahallu a odcházejí k Vardenům do Beorských hor, kde Vardenové žijí a o kus dál i trpaslící.
A tady se to začíná tak trochu rozcházet. Podle knihy přijde Eragon s Bromem a Safirou do Yazuaku, kde najdou vyvražděné vesničany, který zabili Urgalové, další poskoci Stína Durzy. To ve filmu není. Potom pokračují do Daretu a myslím, že jdou i přes Therinsford, kde pracuje Ronan, to ale ve filmu taky není.
V Daretu se Eragon setká s čarodějnicí Angelou, která mu bude věštit z kostí, ve filmu, v knížce má i svého kočkodana, na jehož jméno si nevzpomínám, ale ve filmu taky nebyl.
Mezitím Durza pošle Ra'zaky, aby pronásledovali Eragona a zabili ho nebo ho dovedli jemu a Galbatorixovi. Když se nepovede ani to, Durza vymyslí lest. Drží Aryu, elfku, která na začátku filmu transportuje vejce do Dračích hor, kde Eragon loví a tak se k vejci dostane. Durza se přes Aryu dostane do Eragonových snů a láká Eragona, aby ji přišel zachránit, jelikož je Arya krásná elfka, Eragon neodolá a vydá se do Gile'adu Aryu zachránit jen on a Safira. Takhle je to ve filmu. Knížku si moc nevybavuju, ale vím, že to tam bylo jinak. Trochu. V knížce Broma zabije ra'zak, když je ra'zakové napadnou v místě, kde se utábořili. Ale předbíhám.
V Gile'adu se to zvrtne, Eragon Aryu zachrání, ale za cenu, že Durza zasáhne Broma srmtelnou ránou. Safira je všechny odnese pryč, i když jí to dá zabrat. Eragonovi v Gile'adu pomáhá ještě zahalená postava, která jim pomůže uniknout. Později se z něj vyklube Murtagh, syn Morzana, což byl zrádce Dračích jezdců.
Brom umírá, Eragon má jeho meč Zar'rock, který Brom ukradl Morzanovi a Eragon cestuje už jen s Murtaghem. Dostanou se k Beorských horám a tak najdou Vardeny.
V knížce jsou po vstupu k Vardenům dvojčata, trpaslící, co zkoumají mysl každého, kdo vejde k Vardenům, aby zjistili úmysli. Zjisti zajímavý spojení mezi Eragonem a Murtaghem, ale nikomu to neřeknou, Murtagha zavřou do vězení, protože je to syn Morzana a Vardenové z něj mají strach, tohle je ve filmu taky, když pak Urgalové a Durza napadnou Farthen-Dur (město Vardenů) Murtagh bojuje na straně Vardenů a tak si získá jejich důvěru.
Ještě jsem opoměla, že Zar'rockem, když patřil ještě Morzanovi, udělal Morzan Murtaghovi jizvu přes celá záda, bylo mi dopláče, když ve filmu Garett Hedlund (herec, co hrál Murtagha) povytáhl lem košile a odhalil malinký lízanec na boku. Vážně, to měla bejt ta hrozivá jizva, za kterou svého otce nenáviděl? EHm....
Ve filmu vůbec nebyl Tronheijm, což bylo hlavní město trpaslíku, kde se nesl obrovský modrý safír, který při závěrečné bitve Eragon roztříštil, když bojoval s Durzou.
Durzu zabije ve filmu i v knížce, ale pokaždé jinak. Ve filmu do prostě střelí šípem v knížce ho probodne Zar'rockem, ale ještě před tím mu Durza udělá jizvu na zádech, stejnou, jako má Murtagh. Pak Durza gebne. Murtagh zmizí, Galbatorix do dostane do svých spárů, zjistí Murtaghovo pravé jméno (to vysvětlím, každá bytost má své pravé jméno, které neví ani ona sama většinou a i když jo, tak ho nikomu neřiká, protože když někdo další to jméno zjistí, většinou s kouzelnou mocí, může toho člověka ovládat, jak chce..).
Eragon má z jizvy záchvaty bolesti, Murtagh je pryč, Vardenové vyhráli, trpaslící jsou naštvaný, protože nemají svůj safír.
Když se ještě vrátím k Arye, která s nima došla až k Vardenům, ten konec filmu mě naštval. 1. Eragon má s Aryou cestovat do Ellesméry, aby se u elfů naučil ovládat kouzla. 2. Má být do Aryi zamilovaný a ona ho nemá chtít. 3. Všechno je špatně! :D
Ehm, když přeběhnu trochu dopředu, do Eldestu, což už film, díky bohu! není, tak dvojčata zjistila, že Eragon je Murtaghovo bratr, mají stejnou matku, ale jiného otce. Murtagh má, jak opakuji dokola, Morzana, kdežto Eragonovo otec je ve skutečnosti... Brom.

Nedivím se, že už nenatáčeli pkračování, ten film se mi prostě nelíbil, ani omylem. Nechápu lidi, co četli knížku, viděli film a řeknou, že film je skvělej. NENÍ. Klidně se budu hádat, ale za tímhle názorem si stojím. Film je ubohý pokus o to, natočit něco dobrého a tuhle katastrofu bohužel, nezachraňují ani Draci, ani trpaslící, ani Elfové...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Amy | 16. října 2013 v 15:59 | Reagovat

Eragon - moje největší knižní závislost. Film mě vůbec neoslovil, ale knížka je dokonalá! Čtu všechny díly pořád dokola a zatím mne neomrzely ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama