Colleen Hoover - Losing Hope

8. června 2014 v 12:34 | Simi |  Recenze KIT731
Autor: Colleen Hover
Díl: 2. z Holderova pohledu
Český název: Ztracená naděje
Nakladatelství: YOLi
Rok vydání: 2014
Anotace: Bez naděje, příběhem toho, co se stalo, když dívka jménem Sky potkala dávno ztraceného přítele z dětství, Deana Holdera. S Holderovou pomocí odhalila Sky šokující rodinná tajemství a vyrovnala se s city a vzpomínkami, které v ní zanechaly hluboké jizvy. Bez naděje byl Skyin příběh. A ve Ztrácení naděje se konečně dozvíme pravdu o Deanu Holderovi.


Holder si od mala vyčítá, že nechal zmizet jeho kamarádku a zároveň i dětskou lásku Hope, kterou opustil plačící na chodníku před jejím dojem a pak jí už nikdy neviděl. Hledal jí v každé dívce, která jí byla jen trochu podobná, ale po několika letech to vzdal s pocitem viny, který ho stále neopustil.
Další rána a další obviňování přijde, když jeho sestra, dvojče, Les spáchá sebevraždu. Holder se začne obviňovat ještě víc, že je to jeho vina a že tomu mohl zabránit. Díky Lesině sebevraždě se po škole začnou o Holderovi šířit všelijaké drby, až to jednou Holder neunese a zmlátí jednoho kluka do bezvědomí, poté si balí věci a odjíždí na rok ke svému otci, díky čemuž se o něm na škole, kterou opustil, začne šuškat ještě více teorií.
Od Lesliiny smrti Holder píše své sestře do deníku, který dostala a nic do něj nikdy nenapsala. Píše jí o všem, co se mu za den stane, o svých pocitech a tak různě.
Po roce se vrací zpět ke své matce a poznává tak dívku Sky. Hned při prvním pohledu skoro nemůže Holder ani dýchat. Je tak podobná Hope, až ho to vyděsí. Začne za Sky trochu slídit a čím dál tím víc má pocit, že našel někoho, o kom si myslel, že už nikdy neuvidí.
Knížka se nesoustředí jen na příběh Holdera a Sky, ale má i vedlejší linky, kdy Holder řeší pořád ještě neodpouštěnou sebevraždu své sestry, které to stále neodpustil.
Dozvíme se také, proč si nechá říkat Holdere, zjistíme, jak se na některé situace z Bez naděje díval Holder a jak to vnímal a přečteme si i nové scény, které v Bez naděje nebyly.
Holder postupně začne zjišťovat, že Sky není ta, kdo si ona sama myslí, že je a Holder stojí před těžkým rozhodnutím, jestli jí říct pravdu nebo jí nechat jít.
Ten, kdo četl Bez naděje ví, jak to dopadne, ten, kdo to nečetl, tomu to stejně nakonec nejspíš dojde.

Protože jsem Bez naděje přečetla doslova jedním hltem, na tuhle knížku jsem se hrozně těšila, protože jsem byla zvědavá, jak se autorka poprala s Holderovo pohledem. Ze začátku jsem hltala písmenka naprosto stejně, jako u předchozí knížky i když mě občas trochu zaráželo Holderovo přemýšlení ve smyslu, že mi kolikrát přišlo, že Holder přemýšlí víc jako holka, než jak by přemýšlel jako kluk, ale na druhou stranu, jak můžu vědět, jak by přemýšlel kluk? A hlavně to psala spisovatelka a myslím, že žena nemůže nikdy pořádně přesně vystihnout, jak by přemýšlel chlap a možná se snažila udělat Holdera lepším.
Ale pořád byl začátek knížky lepší, než se to začalo vyvíjet od doby, co Holder zahlédl náramek na Skyině ruce. Možná mi to jenom přišlo, ale od té doby se začal chovat jako hrozná baba a úplně pořbil to, kým byl před tím.
Posledních pár stránek už jsem dočítala s mírně lehkým odporem, ale pořád ještě můžu říct, že ta knížka nebyla tak hrozná. Trochu mě zklamala, čekala jsem asi trochu víc, ale zase dávám plus těm novým scénám, které v Bez naděje nebyly, knížka tak nebyla prostě jen opis něčeho, co už vyšlo, ale byla něčím zpestřená a obohacená.
Taky mě trochu popudilo, že v sebevražedném dopisu od Les, napsala Les, že se s Hope jednou potkala, ale nikomu to neřekli. Nevím, přijde mi to takový už všechno hrozně zhňácaný dohromady.

Pokud bych si měla vybrat, čí pohled se mi líbil víc, tak asi Sky. Možná proto, že to bylo prostě něco novýho. Ale z Holderova pohledu se mi zase líbili y nové scény a ten začátek byl z jeho pohledu také lepší. Tak nevím, začínám být trochu rozpolcena, i když jsem si byla na začátku jistá, že Skyin pohled byl lepší.
Který pohled se líbil vám? :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mimi | Web | 8. června 2014 v 12:50 | Reagovat

zrovna ctu prvni díl a líbí se mi :-) nejsem z toho tak unešená že bych skákala radosti do stropu jako pulka blogosfery ale prijemne cteni a podle tveho popisu si dalsi dil budu chtit precist :)

2 Kane | Web | 28. června 2014 v 23:38 | Reagovat

Nečetla jsem ještě ani jedničku, ale moc bych chtěla. :) Taky si myslím, že psát znovu ten samý příběh jen z jiného pohledu, je trochu hloupost. Určitě to může přinést něco nového, ale chce to opravdu umět výborně psát. :) Jinaks e do toho člověk zamotá. Ale jak píšeš, každá kniha bude mít asi to svoje. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama