HG 2 – Vražedná pomsta

6. srpna 2014 v 10:44 | Kit731 |  Recenze KIT731
Katniss dosáhla vítězství v Hladových hrách aktem vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho krutým pravidlům. Katniss s Peetou očekávají pomstu mocných. Překvapivé výsledky zápasu v drsné reality show však povzbudily obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?

Originální název: The Hunger Games Catching Fires
Autor: S. Collins

Série: Hunger games
Díl: 2
Počet stran: 328
Nakladatelství: Fragment

Druhý díl slavné ságy Hunger Games, kterou jistě všichni znáte (neříkejte, že ne, vždyť o ní mluví skoro všichni).
První recenzi na druhý díl najdete zde.
Druhou recenzi na první díl najdete zde.


Katniss Everdeenová přežila Hladové hry jako jedna ze svou Splátkyň. Se svým domnělým snoubencem téměř nemluví a přitahuje ji její nejlepší kamarád. Na Turné vítězů však řeknou něco, co se tak úplně nelíbí prezidentu Snowovi a začínají potíže.
Jedním z největších problémů jsou nadcházející Hladové hry, tentokráte pětasedmdesátý ročník - třetí čtvrtohry. Splátci se vybírají z dosavadních výherců a Katniss a Peeta se opět dostávají do Arény...

I při druhém čtení druhého dílu mě mrazilo od začátku do konce. Jeden z nejhorších okamžiků byl ten, jak vyhlásili pravidla Her, brr. Vůbec si nedokážu představit, co bych dělala, kdyby se HG týkaly nás - no, být vylosovaná, tak tu asi už nesedím. A ta představa, jak se někteří lidé dobrovolně hlásí? I když ví, že mohou umřít? Pro mě nepochopitelné. (malá statistika na konci)

Musím se vám přiznat k jedné maličkosti - nechápu, co všichni mají na Finnickovi. Ano, je to mladý, celkem pohledný mladík se smyslem pro humor, ale jako vážně?
"Ahoj Katniss," říká, jako kdybychom se znali už dlouhé roky, třebaže jsme se ve skutečnosti ještě nesetkali.
"Nazdar, Finnicku," odpovídám stejně nenuceně, ačkoliv se v jeho blízkosti cítím nesvá, zvlášť proto, že jeho kostým odhaluje tolik nahé kůže.
"Dáš si cukr?" ptá se a natahuje ke mně dlaň, na níž má vyskládané kostky do vysoké pyramidy.
Opravdu?


A taky se přiznám, že čtení tohoto dílu (i když jedničku mám stále nejradši) mi trvalo tentokráte jeden den. No chápete to? Já stále ne.
A po dočtení nastal takový ten okamžik, kdy jste v mezisvětě, nevíte, co je pravda a co ne, jestli jste si to jen nevymysleli a zdali doopravdy odešli ti, kteří odešli. Zvláště, když je hluboká noc a všichni kolem vás spí (fajn, tentokráte byli všichni vzhůru - deset večer, chápete).
Každopádně si Vražednou pomstu přečtěte i vy, pokud jste ještě nečetli, celá série stojí za přečtení. I já se k ní znovu časem vrátím. Obávám se jí, ale zároveň ji miluji.
Už saháte po knížce?


Film:
Aby se neřeklo, i já se minulý týden u kamarádky koukala na druhý díl filmu, na který jsem do té doby neměla odvahu (však víte, první díl jsem koukala na třikrát).
Musím říct, že jsem byla příjemně překvapena, i když jednou jsem to nevydržela (myslím, že to bylo v Jedenáctém kraji?) a potřebovala jsem kapesník. Jo a jednou jsem si tak zaujatě prohlížela květinu (když já se prostě na líbací scény nemůžu koukat), že i Lucka zapomněla, proč.
A víte, jak jsme se lekly, když skončil film a my ve filmovém opojení šly do kuchyně a zničehonic se ozvala rána ne nepodobná výstřelu z děla v Aréně? Až jsem zapomněla dýchat.

Statistika padlých Splátců (první až sedmdesáté čtvrté Hry):
* Běžné hry (71 ročníků po 23 Splátcích) = 1633
* První čtvrtohry (vybíráni lidem) = 23
* Druhé čtvrtohry (dvojnásobek Splátců) = 47
* 74. Hry (dva výherní Splátci) = 22
Celkem doposud padlo 1725 dětí ve věku od dvanácti do sedmnácti let.
Neuvádím výsledky posledních Her kvůli spoileru.

Ale i tak, to číslo je masakr, co? Zvláště, když si představíte, že jedním z nich byste mohli být i vy nebo někdo z vašich blízkých...


Za recenzní výtisk děkuji Fragmentu.
Zdroj obrázků: Google.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ivcca | Web | 6. srpna 2014 v 17:41 | Reagovat

Druhý díl se mi líbil z celé trilogie nejvíc :) Hlavně ten konec byl opravdu překvapivý.

2 Kit731 | 6. srpna 2014 v 19:23 | Reagovat

[1]: Neříkám, že to není dobré, ale prostě mám nejadši jedničku.
A máš pravdu, onec byl strašně překvapivý - asmutný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama