POSLEDNÍ RITUÁL

30. listopadu 2014 v 10:00 | Kit731 |  Recenze KIT731
Autor: Yrsa Sigurdardóttir
Nakladatelství: Metafora

Anotace: Na místě vraždy zůstalo tělo bez očí... Co skrývá třetí znamení?
V budově univerzitní katedry historie v Reykjavíku je nalezena zohavená mrtvola německého studenta Haralda. Má vypíchnuté oči a jeho tělo je označeno magickou runou. Bohatá rodina zavražděného najme bývalého kriminalistu Matthiase a islandskou právničku Tóru.
Brzy vyjde najevo, že Harald založil spolek zájemců o čarodějnictví a vášnivě studoval islandské čarodějnické procesy. Sám měl na těle spoustu tetování, nechal si rozpůlit jazyk, aby vypadal jako hadí, a zajímal se o mučení, které možná kdysi vyzkoušel i v praxi.
První příběh právničky Tóry Gudmunsdottir se odehrává na Islandu, kde Tóra bydlí. Rodina Guntliebových si ji najme, aby objasnila vraždu jejich syna, Haralda, jelikož zadrženého nepodezírají. Její pravou rukou je i přítel této rodiny, Matthias Reich, bývalý kriminalista. Společně se pouštějí do zkoumání důvodů smrti mladého Haralda, přičemž se noří do hlubin historie patnáctého století.
Čarodějnictví, krvavé rituály, kousky těla a podivná kouzla, upalování čarodějnic a Malleus maleficarum, to a ještě více bylo zájmem Haralda a jeho přátel. Ač Tora a Matthias zpočátku o tomto tématu nevědí téměř nic, díky hledání po vrahovi mladého studenta se dozvídají víc a také děsivé detaily...


Poslední rituál je moje druhá přečtená knížka o právničce Tóře, kterou jsem si nesmírně oblíbila. Ona a Matthias tvoří skvělou detektivní dvojku, která svou prací žije, a úplně se k sobě hodí.
Proč jsem si knížku vybrala, je asi jasné - jsem Yrsin fanoušek (a kromě druhého dílu mám všechny knížky. Ovšem ještě ne přečtené - ale napravím to!) a nemohla jsem si nechat ujít další příběh Tóry a Matthiase.
Kdybych řekla, že jsem byla zklamaná, lhala bych. Knížka mě opět vtáhla do děje hned na první stránce a nepustila mě ani po dočtení posledního slova. Hltala jsem každé slovo, napětím téměř nedýchala a nemohla se od čtení odtrhnout.
O tentokráte jsem však měla malé problémy - a to se jmény. Zvláště Brjann mi dával zabrat, o příjmeních nemluvě. Jednou jsme dokonce i na to téma měli s bratrem rozhovor - jak je možné, že se autorka jmenuje Sigurdardóttir, když Sigurd není ženské jméno? Přemýšleli jsme, jak je to možné a nakonec jsem se podívala na net a - Každý islanďan má příjmení se jménem jeho otce, pouze když otec není znám, tak po matce. (Jmenovala bych se Hana Miroslavdóttir, těší mě :D)
Zaujalo mě téma čarodějnictví, které prostupovalo celou knihu, i když z některých okamžiků mi bylo trochu špatně. Zvláště popis rituálů mě dostal. Nechápu, jak vůbec někdo mohl něco takového provádět, brr.
Každopádně Poslední rituál velice doporučuji, čtivá, geniální a povedená detektivka vás omráčí. Od první do poslední stránky zaručuji napětí a husí kůži.

Další díly ze série právničky Tóry:
  1. Poslední rituál
  2. Mrazivé světlo
  3. Žhavý hrob
  4. Led v žilách
  5. Ohnivý anděl
  6. Plavba smrti

Originální název: þriðja táknið (v překladu třetí symbol)
Série: Advokátka Tóra
Počet stran: 421
Rok vydání: 2014 (2. vydání)


Za recenzní výtisk velice děkuji nakladatelství Metafora.
Zdroj obrázků: Google
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama