OSM TÝDNŮ S HARRYM

22. února 2015 v 10:00 | Kit731 |  SOUBOJE
Možná je to už klišé, možná ne, ale jistě všichni víte, o co se jedná. Na Harrym jsem vyrůstala (dá-li se to tak říct) a přestože když jsem stále ještě nedostala svůj dopis do Bradavic (v reálu, nemluvím o hře), nezanevřela jsem na něj.
Miluji knížky od JKR, vždycky je budu milovat. I filmy zbožňuji, jen nad knížky prostě není. Proto mě velice potěšilo, že se Markíza rozhodla vysílat všech osm dílů. Každý pátek, od půl deváté, jsem netrpělivě čekala, až začne HP, připravena s knížkou a foťákem (možná trochu úchylný zvyk, ale když se jedná o knížky, kdo z nás je normální?). V tomto článku bych ráda shrnula uplynulých osm týdnů.
(Omlouvám se za horší kvalitu fotek, večer se trochu špatně fotí, zvláště, když se chystáte vyfotit knihu i logo filmu najednou).


2.1. Harry Potter a kámen mudrců
Úplné začátky jsou těžké, zvláště pro chlapce, který vlastně neměl žít. Setkáváme se s úplně novými lidmi, tvory, historií a také s celým světem.
Jelikož tohle byl vlastně můj úplně první slovenský Harry Potter, byla jsem celkem v šoku z dabingu. Ono je poněkud rozdíl dabingu českého a slovenského, mnoho výrazů je úplně jiných než u nás, spousta z nich zní legračně a nad mnohými překlady vrtí hlavou dokonce i Slováci.
Bylo příjemné vrátit se do starých časů, kdy trio poznává úplně nový svět a jsou ještě tak roztomile nevinní a malí. A na scéně se objevil i neslavně známý chlapík s turbanem. Taky jste si říkali, jaké to je, chodit s takovým kusem hadru na hlavě? Není to nic příjemného, to mi věřte. A dostala jsem chuť zahrát si šachy. Nebo aspoň vytáhnout šachovnici na ozdobu.
Zjištění: Jeden ze zakladatelů se jmenuje Richard Chrabromil. Proč v tom případě se jmenuje místo pojmenované po něm Godrikova úžlabina?

9.1. Harry Potter a tajemná komnata
Nikdo nestojí o Harryho, dokonce ani jeho přátelé. A v Bradavicích už není bezpečno. Všimli jste si, jak se tento motiv opakuje často?
I o týden později jsem po sboru seděla před televizí a netrpělivě očekávala další díl, byť jsem dobře věděla, že slovenský dabing mě dostane na kolena.
Ani tentokrát jsme nebyli ušetřeni zapamatovatelných výrazů, jako je Rokfort, Chrabromil, Slizolin nebo prútik. Tentokrát je pro změnu novým profesorem OPČM Zlatoslav Lockhart, hezoun stejně jako Malfoyovic rodina (dorazilo mě zjištění, že patřil do mého oblíbeného Bystrohlavu). Aféra v Příčné ulici mě nijak moc nenadchla, já toho padoucha prohlédla (vím, že jsem to už několikrát viděla, i četla, ale pokaždé si představuji, že to vidím poprvé)!
Zjištění: Draco je stejně hezký jako jeho otec (čti: je mi odporný!)

16.1. Harry Potter a vězeň z Azkabanu
FOTKA z jakéhosi záhadného důvodu zmizela…
Harry chodí do nápravné školy, teta Marge je vypasenější než bratránek Dudley (oh ano, je to možné, představte si!) a psi jsou super zvířata (ale na kočky stále nemají).
Konečně jsem se dočkala mého nejoblíbenějšího dílu (proč je to zrovna on, to neprozradím, kvůli případnému spoileru).
R. J. Lupin (ten je ale pohledný, že jo?) a uprchlý vězeň dodávají tomuto dílu šťávu, bez nich by to ani nebylo ono. Zbožňuji scénku v chodbě uprostřed noci, když Snape (pardon, profesor Snape) natrefí na Harryho a plánek k němu mluví. Sice ne tak moc vtipně, jako v knížce, ale i tak se vždycky zasměji.
Zjištění: Lupina bych brala za učitele. I když je Harry tááák slavná osobnost, Stan ho nepoznal a ještě se musel blbě vyptávat. Zvláštní, že nepojal ani podezření, když se Harry na Siria vyptával. Copak ho neznají všichni?

23.1. Harry Potter a ohnivý pohár
Nikdo není tím, kým se zdá být… Komu se dá věřit a komu ne?
Čtvrtý díl už není o tom malém chlapečkovi, ten už vyrostl, i když stále ještě není dost dospělý, aby se po nocích potuloval sám venku. Přesto se objevují stále lidé, kteří by jej nejraději viděli zahrabaného v zemi.
Do Bradavic (nebo Rokfortu?) přijíždějí studenti z dalších dvou cizích škol, takže zjišťujeme, že Bradavice nejsou jedinou kouzelnickou školou. Strašně moc se mi líbí stejnokroj Krásnohůlských, i když stále nechápu, proč jela Gabrielle taky, když se nemohla zúčastnit her, zvláštní. A znovu jsem slintala nad slavným Viktorem, který se mi teda více líbí jako prostý student, než famfrpálový hráč.
Zjištění: Někdo chce Harryho stále zabít… (jaké překvapení). A nemám ráda beznosé lidi. A červy… A chci Hermioniny šaty.

30.1. Harry Potter a Fénixův řád
Dementori si nedají pokoj a dokonce i vletí mezi mudly. Vypadají jako bubáci, bojím se jich. Kde mám tu čokoládu? (Ale ne, ona došla!)
Fénixův řád se znovu objevuje (i když my o něm zatím ještě netušíme), přesto hraje opravdu velkou roli. Mezi sebe však nebere mladší lidi, kteří by mohli pomoci. Kdyby ovšem tušili, o co přesně se jedná a nežili ve světě tajností.
Největší fascinací, co mě vždycky uchvátí, je rodokmen starobylého rodu Blacků, takový (samozřejmě naší rodiny) bych chtěla domů taky (jen máme malé a plné zdi, škoda).
Fénixův řád byl první film, který jsem neviděla sama nebo nekonzultovala s někým po síti. S Klárkou jsme seděly vedle sebe na posteli, oči až na vrchu hlavy, tiskly se k sobě a téměř nedýchaly. Naštěstí jsme nepotřebovaly kapesníky.
Zjištění: Kríčr (psáno Kreacher) je fakt otravný ošklivý skřítek, takového bych doma nechtěla. A v Síni věšteb musí být strašně hodně věšteb - to asi netočili všechno s originálními koulemi, že?

6.2. Harry Potter a princ dvojí krve
I kouzelníci mají své šlechtické rody, jeden z nich dokonce i navštěvoval Bradavice. Nebo je to úplně jinak? Každopádně - dejte si pozor a připravte si kapesníky, budou zapotřebí…
Pomalu ale jistě se blížíme konci (a mé vnitřní já se vzpírá a chce další díly). Díl od dílu je temnější a temnější, kdyby byla další osmička filmů, divák by potřeboval baterku, aby vůbec něco viděl.
Šestý díl je zvláštní, čím dál víc nesnáším Vy-víte-koho, ani Tom Raddle mě neuchvátil (drzý zlodějský týpek, který chce ovládnout svět - nepřipomíná vám někoho?). A nový profesor je až zmateně zmatený. Vždyť on si dokonce změnil i vlastní myšlenky. Logika…
Zjištění: Ač se již chová lépe, stále ho nemám ráda. Ne, opravdu ne. A mladého Malfoye (vlastně ani starého) jsem si taky ještě neoblíbila. Proč mě vždycky rozbrečí prútiky zdvihnuté do vzduchu?

13.2. Harry Potter a Relikvie smrti - 1. část
Konec se blíží a naši malí přátelé už nejsou malí. Konec se rapidně blíží…
Druhý díl, který jsem viděla s Klá, přičemž napětí vzrůstalo a my se bály víc a více. Nejhorší byl konec, otevřený a… prostě otevřený.
Přišla jsem na to, že objasnění symbolů relikvií (alias Darů smrti) a návštěva Harryho rodičů je v knížce a filmu zaměněná v pořadí.
Hláška Klá: "On je tak hezký, ten Voldemort, když není ošklivý."
Zjištění: Přátelství je důležitější než škola. A nutně potřebuji Bajky barda Beedleho do vlastních rukou. Pokud možno co nejdříve.

20.2. Harry Potter a Relikvie smrti - 2. část
Poslední Harry, nachystejte si kapesníky…
Kdybych díl předtím neviděla, netuším, o čem je. U nás se totiž pořádala a párty a přes smích jsem netušila, co se děje.
Zjištění: Pět lidí se v sedě na postel nevleze a koukat ze stolu je nepohodlné.


Co říkáte na Harryho vy? A jaký dabing preferujete? :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nerya | E-mail | Web | 22. února 2015 v 12:57 | Reagovat

Harryho milujem .) a rozhodne preferujem slovenský dabing a preklad a nie len preto, že som zo Slovenska, ale proste mi príde lepší, hlavne v tom, že pri menách sa držali čo najviac originálu a Dumbledore je Dumbledore a Greyback nie je Šedohřbet, a HOGwarts a HOGsmeade sú ROKfort a ROKville a nie Bradavice a Prasinky :D

2 Violet | 1. března 2016 v 15:32 | Reagovat

Super článek :D Preferuji český dabing i překlady (nic proti Slovákům) xD Líbí se mi, jak parádně a kvalitně je  vše přeložené. Třeba Brumbál je ve staročeštině čmelák, stejně jako v angličtině a tak :D Jinak, jak píšeš, že si musíš co nejdříve sehnat Bajky Barda beedleyho, tak já je mám a vřele doporučuji :D :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama