BYLO NEBYLO

21. dubna 2016 v 10:00 | Kit731 |  Recenze KIT731

Název: Bylo nebylo

Autor: Odette Beane

Nakladatelství: CooBoo


Anotace: Život Emmy nebyl zrovna pohádkový. Ale desetiletý Henry jí převrátí život naruby. Ve městě Storybrooke, kde Henry bydlí, žijí opravdové pohádkové postavy, které ale zapomněly, kým byly, protože je zaklela Zlá královna. Nejdříve Emma nevěří Henrymu ani slovo, ale rozhodne se v městečku zůstat. Zachrání všechny pohádkové postavy a odkryje tajemství tohoto místa?
Přemýšleli jste někdy o tom, jak pohádky probíhaly doopravdy? Chci říct, opravdu se staly tak, jak je známe, nebo je to jen poupraveno, aby děti lépe usnuly a neměli noční můry? Na tuto otázku asi nenajdeme jednoznačnou odpověď, i když tahle knížka nám nabízí jiný pohled.

Sněhurka nebyla taková poslušná dívka, jak ji známe… Rampelník nebyl vždy zlý… Zlo a dobro se spolu můžou přátelit…

Knížka Bylo nebylo je jedna z mála, ke které jsem se dostala až po jejím zhlédnutí ve filmové podobě. A přestože jsem věděla, o čem vůbec je, rozhodla jsem se, že si ji i přečtu. Přece jen ve stejnojmenném seriálu jsem už v páté řadě a ve sledování s českým dabingem jsem v polovině první řady. Ale pohádky miluji, a tak je klidně budu číst znovu, třebaže je znám téměř zpaměti.
Knížka mi přišla v úterý (přesně na taťkovy narozeniny), byla jsem z ní totálně nadšena. Ale ke čtení jsem se dostala až ve čtvrtek (znáte to - úterý dočíst předchozí knížku, středa sbor, čtvrtek balení a konečně čtení) a od první věty se do knížky zamilovala! A jako šílený čtenář si zapisovala nově získané informace, kdo je kdo a ke komu patří (já vím, na netu se to dá sehnat, v seriálu zjistit - ale mě to baví). Aby toho nebylo málo, další den jsem odjela se sborem na soustředění, takže času taky moc nebylo, musela jsem číst v odpoledním klidě a po večerce (aspoň něco, že?), až jsem v neděli v 23:38 zhasínala světlo s tím, že jsem dočetla.


Ke knížce mám několik poznámek, trochu mě mrzí, že některé části nejsou moc rozepsány, nebo oproti seriálu zmíněny, například část o Jeníčkovi a Mařence. Chápu sice, že kdyby se mělo rozepsat úplně všechno, tak by knížka byla mnohem širší, a to by pro čtenáře mohl být problém, ale nevadilo by mi to.
A také bych uvítala další díly, co vlastně bylo poté. Nebo i třeba knížka jednotlivých pohádek sepsaných tak, jak šly chronologicky po sobě, kdyby si někdo chtěl upřesnit, jak přesně to šlo (pokud by se to vůbec dalo sepsat). Také by mě potěšilo, kdyby v knížce byly nějaké obrázky, ať již ze seriálu nebo jen ilustrace, pro oživení příběhu.
Jinak jsem z knížky totálně nadšena a rozhodně se k ní hodlám zase někdy vrátit. Jsem ráda, že ji mám a nemůžu se na ni přestat koukat! Patří mezi mé nejoblíbenější knížky a doporučovat ji budu na každém kroku. Vždyť za to stojí (i když někteří čtenáři si na ni stěžují… každý má však jiné chutě, že ano?).
K seriálu se momentálně vyjadřovat nebudu, s Nicole plánujeme společnou recenzi (snad vyjde brzo), podívat se na něj můžete každý všední den před Simpsonovými na Prima Cool.


Která pohádka patří mezi vaše nejoblíbenější? A jak myslíte, že se doopravdy stala?

Knížku si můžete koupit třeba tady.

Originální název: Once upon a time
Série: Once upon a time (1)
Rok vydání: 2014
Počet stran: 295

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Megaknihy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama