POKLAD ČERNÉHO DELFÍNA

20. května 2016 v 10:00 | Kit731 |  Recenze KIT731

Název: Poklad černého delfína

Autor: Jaroslav Foglar

Nakladatelství: Atos


Anotace: Děj dobrodružného příběhu dvou chlapců z Vinohrad Standy a Lojzka, kteří se neobvyklým způsobem dostanou do Turistického oddílu mládeže, se odehrává nejprve v uličkách Starého města a vrcholí na prázdninovém táboře na Zelené říčce pod Kriváněm na Slovensku při napínavé hře O poklad piráta ze škuneru Černý delfín.Znovu jsem se vrátila ke knížce Poklad Černého delfína, a ani tentokráte jsem si nemohla čtení vynachválit. Miluji foglarovky, při čtení se stávám součástí děje a jsem pyšná na "svůj" oddíl. Když ne reálně, tak aspoň v knižní podobě. Kde jinde byste se taky setkali se skupinou lidí, kteří mají stejné zájmy a z obyčejného, občas až nudně vypadajícího místa, dokážou udělat vzrušující prostor pro prožití dobrodružství, zábavy a zároveň také učení?
Pan Foglar i tentokrát ukázal, že umí psát čtivým způsobem, který občas nutí tajit dech. Některé části se zdají neuvěřitelné, až se zdají, jestli se vůbec mohly stát. Ale opak je pravdou. Zde jde poznat silná inspirace jeho velkou láskou - skautingem. Celý příběh je totiž podle skutečných událostí, které mladý Junák mohl zažít během Foglarova působení v oddíle.


Co mě trochu mrzí, je absence děvčat v příběhu. Foglar totiž pracoval v chlapeckém oddíle, v mnoha knížkách jsem na hlavní hrdinky děvčata zatím moc nenarazila, ale až taková překážka to není. I když by to bylo oživení. A další věcí je délka kapitol. Na můj vkus jsou prostě celkem krátké, daly by se ještě trochu rozepsat. Ale i na tu délku se do příběhu vlezlo vlastně všechno důležité.
Co se mi velmi na knížce líbí, jsou nejrůznější popisy her a činností v oddíle, které můžete použít i dnes, ať již ve vašem spolku nebo jen s partičkou přátel. Samozřejmě se nemusíte řídit úplně vším, ale smíte si podle vlastní chuti, terénu a sil mužstva pravidla upravit. Pro tyto akce bych doporučila knížku Náš oddíl (recenze v pozdějších článcích), který se právě věnuje chodu oddílu podrobněji.
Poklad Černého delfína doporučuji těm, kteří mají rádi dobrodružství a zatím na žádné nenarazili.

Knížce dávám čtyři hvězdičky a v budoucnu se k ní zase hodlám vrátit.

Rok vydání: 1991
Počet stran: 182
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 thebeautycare | E-mail | Web | 20. května 2016 v 10:17 | Reagovat

Vypadá to zajímavě :) možná pro ni dneska skočím do knihovny na nějaké to odpočinkové veselé čtení :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama