TEMNÝ PŘÍBĚH

20. srpna 2016 v 10:00 | Kit731 |  Recenze KIT731

Název: Temný příběh

Autor: Terry Deary

Nakladatelství: EgmontAnotace: Píše se rok 1940 a německé bombardéry právě nalétávají na anglické město Coventry. Alf a Sally odjíždějí do bezpečí na venkov do Walesu. Když se však Sally dostane do spárů děsivé paní Pritchardové, naplánuje Alf vzrušující útěk.


(Terry napsal nespočet dějepisných knih pro mládež)

Jestli sledujete naši stránku na facebooku, tak už víte, že jsem v Levných knihách na nádraží koupila tupetu útlou knížečku. Ne pro mě, ale pro bratra, který bude mít narozeniny (možná jste ve starším článku zaregistrovali, že miluje tuhle edici… tak proč kazit tradici?). A když už jsem ji koupila, tak proč si ji nepřečíst, že?
Zaujala mě svým názvem a celkově obsahem, který je o trochu jiný než jsem se dosud setkávala. Vím, že téma druhé světové války a útěku před bombami na venkov není zrovna veselé čtení, ale vzpomněla jsem si na své dva oblíbené filmy (vzpomeňte si třeba na Letopisy Narnie nebo Pět dětí a TO) a prostě jsem ji musela mít. Ke knížce jsem se dostala až po práci při cestě domů, to už byla tma a jela jsem vlakem (jaká ironie osudu - i tam jeli ve vlaku a hodně doby tam byla tma - celkově se stačí kouknout na název).


Ne, nebyl dobrý nápad číst Temný příběh takhle večer, i když je psán pro mladší čtenáře, aby vlastně pochopili, co to byly za časy, běhal mi mráz po zádech!
Ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla, protože lidstvo by nemělo zapomínat na to, jaký svět byl, a už vůbec by neměl dělat stejné chyby a vracet se k minulosti, protože tahle byla opravdu smutná. Vždyť si stačí jen přečíst epilog a… no, vždyť uvidíte sami.
Co mě na knížce mrzelo, je to, že nevím úplně přesně, jak Alf a Sally dopadli. I když podle poslední stránky to nevypadá moc nadějně. Ale doufat můžeme, že?

Poznámka závěrem: Před několika lety jsem byla v Coventry, v katedrále, která přestála onen zmiňovaný útok. A teď, když jsem si znovu prohlédla fotky, jsem měla namále, abych se nerozbrečela…

Válka je zlo, snažme se jí vyhnout!

Originální název: Blackout in the Blitz
Edice: Děsivé dějiny
Rok vydání: 2010
Počet stran: 136
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama