ŽHAVÝ HROB

4. října 2016 v 10:00 | Kit731 |  Recenze KIT731

Název: Žhavý hrob

Autor: Yrsa Sigurdardóttir

Nakladatelství: MetaforaAnotace: Islandská advokátka Tóra přijíždí na Vestmannské ostrovy, aby pomohla svému mandantovi Markúsovi. Před více než třiceti lety skončil jeho rodný dům při erupci sopky pod vrstvou popela. Nyní jej archeologové chtějí vykopat, ale Markús protestuje. Hrůzný nález ve sklepě pak z banálního případu udělá vyšetřování několikanásobné vraždy!


Bylo by možné, aby Markús ještě ve školním věku zavraždil čtyři muže a jednomu z nich nadto uřízl hlavu? A co s tím vším má společného jeho mladická láska Alda? Tóra se snaží zjistit, co se před lety odehrálo, ale nejdůležitější svědkyně právě zápasí se smrtí a další byla s největší pravděpodobností zavražděna.Další knížka od úžasné Yrsy do mé milované sbírky (už mi chybí jen čtvrtý díl), tentokrát překvapivá výhra od Metafory, z čehož jsem byla velmi nadšená. Jak jste asi poznali, její knížky miluji, Žhavý hrob pro mě nebyl zklamáním.
Chvíli mi sice zpočátku zase trvalo, než jsem si zvykla na islandská jména a jejich používání, zvláště mi dala zabrat jejich složitost (naštěstí každé příjmení končí na -dóttir nebo śon, což značně čtení usnadňuje), nad tykáním už nekrčím nos.
Tentokráte se příběh odehrává většinou na Vestmánských ostrovech (Vestmannaeyjar, které najdeme na jihu Islandu, cca 12 km od pobřeží), kdy se vracíme v časech do roku 1973, kdy došlo k výbuchu sopky Eldfell (tato událost se opravdu stala, hledala jsem si to).

(to je ona, ta nešťastná sopka Eldfell)

Vývojem dějství jsem byla nesmírně překvapena, zvláště tedy konečným rozuzlením, tohle jsem tedy opravdu nečekala. Jde ale vidět, že Yrsa nejedná podle stejného vzorce a umí překvapit. Zároveň píše stylem, který je neuvěřitelně čtivý. Nechtěla jsem se od knížky odtrhnout, i když jsem musela. A zároveň jsem nechtěla číst dál, asi to taky znáte. Chcete vědět, jak to skončí, a zároveň nechcete, ať to skončí.
Kromě příběhu jsem nadšena i obálkou, která znázorňuje onu zmiňovanou sopku, která je důležitým předmětem v knížce. Stejně jako v jiných Yrsiných knížkách je hned poznat, co asi může být ústředním dějem.
Kdybych si mohla vybrat žít ve Žhavém hrobě (teď nemám na mysli ty domy, které skončily pod lávou nebo popelem z ní, ale tu knížku), asi bych odmítla. Ano, Island je nádherné místo, ale asi bych tam nemohla bydlet, natož být jedním z těch nebožtíků ze sedmdesátého třetího či Tórou (i když je to velmi chytrá a mazaná žena).
Knížku jsem si však nesmírně oblíbila a rozhodně se k ní zase míním někdy vrátit. Pokud máte rádi tajuplné detektivní případy, vyzkoušejte třeba Žhavý hrob, určitě nebudete litovat.

Těším se na další díl a knížka ode mě dostává čtyři hvězdičky.

Originální název: Aska, Das glühende Grab
Série: Advokátka Tóra (3.)
Rok vydání: 2010
Počet stran: 374
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama