NAROZENINY

8. dubna 2017 v 10:00 | Kit731 |  Recenze KIT731

Název: Narozeniny

Autor: Enid Blytonová

Nakladatelství: EgmontAnotace: Tentokrát je Pat a Isabela ve 4. ročníku. Jsou tu další nové dívky: neteř prof. francoužtiny Mamzelle - Claudine, dcera nové hospodářky Eilleen a rozmazlený snob Angela. Francouzska Claudine se stane oblíbená, i když nemá - jak děvčata říkají - smysl pro čest. Díky ní prožívají učitelé opravdu "horké chvilky", ale to, co vyvedla při půlnočním pikniku 4. ročníku, všem vyrazilo dech.


(Při psaní o St Clare se Enid nechala inspirovat školou, kterou sama navštěvovala)

St Clare, Enid Blytonovou ani dvojčata vám snad nemusím představovat, na toto téma jsem napsala již několik recenzí. Dneska to bude na knížku z jedné série, která vyšla u nás pod dvěma různými jmény, avšak stéle je to ta samá.
Knížka je klasická anglická dívčí kniha, která vypráví příběhy ze školního internátního prostředí. Jak se dívky navzájem poznávají, sbližují, jak vycházejí se svými učitelkami a společně bojují proti bezpráví a za spravedlnost. Praví o tom, že škola není jen o nudném učení, ale je také o přátelství, zábavě a i když se to možná zdá nemožné, i tam se dají zažít zajímavé věci.
Život není jen o penězích, i když internátní školy nejsou nejlevnější. A právě St Clare je sice dražší škola, ale je ve svém oboru jedna z nejlepších (sám Angelin tatínek to říká, když vysvětluje důvod, proč zde tuhle zazobanou rozmazlenou dívku poslal). Celkově kolem této nové žákyně se vyskytuje spousta krásných myšlenek, jmenujme aspoň tuhle:

"No," ozvala se nesměle Gladys, která se jen zřídka zapojovala do takových hovorů, "mně je úplně jedno, jestli si moje maminka oblékne svůj nejstarší kabát, nezajímá mě, jestli bude mít v punčoše díru, ani jestli bude mít napudrovaný nos - hlavně, když za mnou přijede a budeme několik hodin spolu. Pro mě za mě může být třeba nejneupravenější, nejošklivější a nejhůř oblečená, protože v mých očích bude pořád tou nejlepší ze všech!"
( - str. 61 - )A právě o maminkách se hodně v knize Narozeniny mluví. Další nová studentka, Eileen, totiž je dcerou zaskakující hospodářky, se kterou všichni bojují. Je absolutním opakem Angeliny maminky (ta je na zabití, věřte mi), až tedy na tu přísnost. Nedivím se, že to dopadlo tak smutně, jak to dopadlo.
I třetí nová studentka, Claudine, dokáže bránit svou rodinu. Vezměme si třeba můj oblíbený kousek, když Angelina maminka (páni, nezdá se vám, že ji jmenuji nějak často?) urazí Claudininu tetu Mam'Zelle. A co udělá Claudine? Ač ona vodu nerada, přece jen se odhodlá udělat velký krok, aby "dala té strašné ženské za vyučenou"!


Na knížkách od Enid jsem takřka vyrůstala, v knihovně jsem si je půjčovala téměř pořád do kolečka, až jsem je začala sbírat sama. Zatím se mi podařilo zkompletovat právě sérii Dvojčata / Holky z internátu, za což jsem relativně ráda (i když lepší by bylo, kdybych měla celé jedno vydání, ale lepší, než nic, že).
Ještě pár slov k obálkám. Nemůžu říct, že bych je nějak milovala, to ne, spíše se řadí kolem průměru. Při srovnání těchto třech obálek v tomto textu však musím uznat, že právě z Narozenin se mi líbí absolutně nejméně. Je prostě neříkající, dvě děvčata (ve kterých můžeme poznat Pat a Isabellu O' Sullivanovy) za stromem. Absolutně nic, žádné emoce ve mně nevyvolává. Zato Dvojčata a Claudine, to je něco jiného. I když jen prostě nakresleno, člověka zřejmě přitáhne k přečtení, protože je vtipná a milá. Ovšem u mě na plné čáře vyhrává tato anglická, u ní nemám slov a je prostě… ach :3


Originální název: Claudine at St Clare's
Série: Holky z internátu (5.)
Počet stran: 159
Rok vydání: 1997
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama