LETOPISY NARNIE

12. srpna 2017 v 14:06 | Kit731 |  Recenze KIT731

Název: Letopisy Narnie

Autor: C. S. Lewis

Nakladatelství: FragmentAnotace: Svět fantazie vám přináší zcela nový a jedinečný rozměr! Všech sedm příběhů Letopisů Narnie v jedné knížce! Poznejte historii Narnie od jejího vzniku až po poslední bitvu. Prožijte dobrodružství v zemi obrů, trpaslíků, kentaurů a dalších tajemných bytostí v zemi, kde vládnou kouzla, zvířata mluví a kde se může stát cokoli.


Varování: Recenze může obsahovat spoilery!

Kdo by neznal slavnou Narnii? Její příběh, který se odehrál v daleké zemi, do které se nedostane jen tak každý. Země, kterou má na svědomí Lev, ten Lev jménem Aslan. Země, kde mluví téměř všechno. Země, jejíž nejslavnější okamžiky popisuje sedm knih, jak její začátek, bitvy, strasti i radosti, tak i její konec.
K Narnii jsem se dostala před několika lety prostřednictvím filmu. Já vím, řekněte si, že knihy mají přednost (však i znáte mé pravidlo - nejdřív knížka, pak možná film). Avšak u Narnie jsem udělala výjimku (teda když jsem ji četla poprvé, ale o tom za chvilku).
Jistě jsou mezi vámi takoví, kteří četli aspoň jeden díl. Pak víte, že jsou okamžiky, které se nečtou úplně snadno. Když jsem se před týdnem pustila do re-readingu (za to může prosím Janča, pořád vykládala, že by zase měla číst a že až ji dočte, že mi celou knížku půjčí. Ehm, s elektronickými jsem ji jaksi předběhla...), stejně jako u prvního čtení jsem občas váhala, jestli číst dál nebo to vzdát. Každý díl jsem rozečetla v práci, když byl čas a dočetla doma. S výjimkou Poslední bitvy, která se kvůli právě práci (a zavařování marmelády) protáhla na dva dny, a Plavby Jitřního poutníka, kterou jsem jedinou (opět) nedočetla.
rozhodla jsem se, že si sérii přečtu ne tak, jak ji autor napsal, ale přesně podle dějové linie. Což znamená, že na začátku není absolutně nic (tedy v Narnii... Nebo snad Narnie není?). Každý z příběhů (kromě Kůň a jeho chlapec a Poslední bitva) začíná v naší zemi, kdy nějaké dítě (většinou syn Adamův a dcera Evina - rozuměj kluk a holka) se dostává nějakým způsobem do Narnie. Ať již skrz jezírko, skříň, nádraží, obraz nebo branku, jeden příběh, jeden vchod. Tam se právě setkávají s Narniany, kteří potřebují pomoc. Není to však snadné...


Nemůžu říct, že bych z knížek byla nějak mimo, přišly mi trochu neúplné, některé popisy byly stručné anebo i chyběly. Možná je to i tím, že jsem viděla nejdříve film (myslím Lva, čarodějnici a skříň, o tom však jindy, v Soubojích), ale prostě mám pocit, jako by to nebylo dotažené až do konce. Ano, každý příběh je originální a má svůj cíl, ale... ale.
Co mě rozčilovalo, je chování Kalorňanů a celkově lidí mimo Narnii, k jejím obyvatelům. Je to něco jako rasismus - jsi jiný? Budeš trpět. Zvláště v Poslední bitvě to nabralo velké otáčky. Aneb by knížka mohla mít podtitul "Jak opičák zničil svět". Vždyť on by řekl "skočte z mostu, tak dí Aslan" a oni by to vážně udělali! Celkově je to smutné, lidi si najdou samozvaného guru a on je ten nejlepší a co řekne, to se musí splnit. I když přitom zemře spousta tvorů.


Trochu mě mátly časové skoky - kolik hodin v Narnii je u nás nic (LČaS), spousta let je u nás nic (LČaS), rok u nás je v Narnii kolik století (PK), zato rok a něco je tam několik let (PJP), atp. Proč čas neběží stále stejně? Jo, je smutné, že se někam vrátíte a vaše oblíbená místa nebo lidi už nejsou, ale copak to není život? Copak denně nemizí ze světa tolik lidí, zvířat, staveb? Copak je na zemi něco věčně?
Zklamala mě Zuzka, kterou jsem si ve filmové podobě oblíbila. Ale v knižní mi pila krev. A co teprve v posledním díle! Zato to, jak se zachovali ostatní, kteří už v Narnii byli (ať už jednou nebo víckrát), skoro se mi až chtělo brečet (a na konci jsem to stejně nevydržela), jak ti, kteří věří v nějakou pro ně dobrou věc, se klidně budou bít, i kdyby měli padnout (vzpomeňte si na Petrovo zvolání ve filmovém Lvu: "Za Narnii! A za Aslana!").
Když se zamyslím, zda bych chtěla žít v Narnii, nevím tak úplně, jestli ano. Rozhodně však ne za dob před stvořením světa nebo dob Bílé čarodějnice, ani na konci, za doby krále Miraze... No, brala bych to, kdyby vládli Čtyři sourozenci. I za vlády Kaspiana X. bych to brala, ale nevím, jestli bych se vrátila zpátky (nebo vůbec přežila).
Ale jak se říká - Doma je tam, kde máme srdce.
A pokud svému srdci moc nerozumíte, Aslan vám poradí...


Originální název: The Chronicles of Narnia
Série: Letopisy Narnie (1-7)
Rok vydání: 2009
Počet stran: 680
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eleanore Samanthe Lune | Web | 2. září 2017 v 22:39 | Reagovat

Přesně tuto sadu mám xR

2 kit731 | 4. září 2017 v 19:53 | Reagovat

[1]: já jen v elektronické podobě, ale tato se mi velmi líbí :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama