MODRÁ ROKLE

8. dubna 2018 v 10:00 | Kit731 |  Recenze KIT731

Název: Modrá rokle

Autor: Jaroslav Foglar

Nakladatelství: OlympiaAnotace: Hlavní postavou knihy je třináctiletý sportovec Denny, který se vážně zraní na kluzišti. V nemocnici se seznámí s vrstevníkem Oldou a ten jej později přivede do klubu Saturn. S novými kamarády prožije Denny mnohá dobrodružství. Jednou se společně vydají do opuštěného lomu pro jakousi namodralou hlínu, kterou vykupují dva kumpáni, Haryk a Milda. Přitom objeví krasovou oblast plnou skalisek a podzemních prostor, částečně nepřístupných. U jezera velké rozlohy přijdou na stopu dvou neznámých školáků a zjistí, že jeden záhadně zmizel a druhý ho marně hledá. Pouze zpola zatopený člun skýtá jakési tragické vysvětlení. Rozhodnou se pomoci kamarádovi v jeho pátrání a rozluštit záhadu. Na tomto nádherném místě vrcholí později jejich příběh prázdninovým táborem.Naše další setkání s foglarovkou se opět týká party chlapců, kteří se na vlastní pěst rozhodnou pro řešení problémů, které jsou nebezpečné a mnohdy i složité. Přesto však patří k mým oblíbeným dílům.
Postavy byly vesměs příjemné, i když občas bych je nejraději zaškrtila. To se ovšem nedá říct o těch druhých, Harykem a Mildou počínaje, prostě ne-Saturnovcema. Vždyť oni to nemají v hlavě v pořádku! Jde jim jen o vlastní dobro a jsou kvůli němu schopni ostatní zmrzačit. A to vážně není dobré. I když i pozdějším Saturnovcům by bylo co vytknout - vždyť dělali tolik nebezpečných věcí, které je stáli tolik, a nikomu se s tím nesvěřili. A rodičové, kteří se ani moc nezajímali, co kde jejich potomci celé dny dělají… když se domů vrací se zraněním hlavy… to je u nich asi normální…


Ale i přes tyto "maličkosti" jsem ráda, že jsem se seznámila s Modrou roklí, opravdu dobře se mi četla (ostatně Foglar mě svým psaním dokáže vtáhnout do děje pokaždé. A je jedno, po které jeho knížky čtu). Jsem ráda za ty chvilky odpočinku, které letí jako blázen.
Úžasné je nejen dobrodružství chlapců, ale hlavně jejich soudružnost, přátelství a věrnost. Pracují na sobě společně a podrží se i v těch nejkritičtějších záležitostech. Pomůžou, nebo aspoň nabídnout pomoc, těm, kteří ji potřebují, a nic za to nechtějí. Takoví by měli být všichni, chtít být správní a zlepšovat svět. Ukázat, že za něco stojí a svět na ně může být pyšný.


Rok vydání: 2007
Počet stran: 176
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama