ZÁKON VĚRNÝCH STRÁŽCŮ

28. května 2018 v 10:00 | Kit731 |  Recenze KIT731

Název: Zákon věrných strážců

Autor: František Kožík

Nakladatelství: SNDK - Státní nakladatelství dětské knihyAnotace: Příběh z venkovské školy vypráví o chlapcích, kteří po vzoru indiánského náčelníka Vinetoua založí družinu věrných strážců; každý z nich si zvolí člověka, jemuž chce být ochráncem, aniž o tom věděl on i kdokoli jiný, a ve své skryté ušlechtilosti, obětavosti a statečnosti nachází zdroj bohatého vnitřního uspokojení.Stáňa je typický huberťák - když se děje něco, co se mu nelíbí, tak dělá samé naschvály - prostě další období vzdoru. Jenže ostatní se nevzdávají. Opravdu je vesnice tak špatné místo?
Další knížka, kterou jsem jako mladší četla nespočetněkrát. A myslím, že byste se s ní mohli seznámit i vy. Možná pomůže pochopit, že nové začátky mají něco do sebe a nepřináší vždy to nejhorší. Jen je zapotřebí se tomu urputně nebránit za každou cenu. Ano, je to velká změna, která může být zpočátku nepříjemná… ale copak je všechno hned lehké?
Na knížce se mi líbí nejrůznější charaktery osob, každý je jiný, a přesto tak podobný někomu jinému, koho známe. Dokonce i učitelé jsou odlišní - ať již bojácní, tvrdí nebo vtipní, dokáží (téměř vždy) udržet pozornost třídy.
Další pěknou věcí je onen Zákon věrných strážců, který si však každý přebral po svém. Nevím, jestli by byl v dnešní době proveditelný, stačí se podívat kolem sebe… ale myšlenka je to pěkná.
Co je ale vážně smutné, jsou události kolem pana Polana. Skoro to vypadá, že zdejší pionýři myslí jen na sebe... a jejich vedení také. Bohužel tomu tak ale v dnešní době je - člověk někomu něco slíbí, ale nakonec na to zapomene…
Lidi, dělejme se sebou něco, mysleme více na lidi kolem nás, nechceme přece skončit sami…


Rok vydání: 1961
Počet stran: 292
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama