ČERNÁ DÍRA

1. června 2018 v 10:00 | Kit731 |  Recenze KIT731

Název: Černá díra

Autor: Yrsa Sigurdardóttir

Nakladatelství: MetaforaAnotace: Na školním hřišti je po deseti letech vyzvednuta časová kapsle s představami tehdejších školáků o budoucnosti. Jedna ze zpráv však nese nenávistnou předpověď smrti několika lidí. Uvádí ale jen jejich iniciály. Je opravdu třeba brát vážně vzkaz třináctiletého teenagera?
Detektiv Huldar tuší, že vyšetřování banálního případu ze školy dostal na starost jen proto, aby ho drželo stranou od skutečné policejní práce. Jeho poslední případ ho připravil o profesionální kredit i post šéfa oddělení. Přesto bere nový úkol vážně a obrací se na dětskou psycholožku Freyju, aby prozkoumala, co za dítě mohlo tak výhružný dopis napsat. Navíc by se s Freyjou rád usmířil a sblížil. Na to ale pořád není vhodný čas, zvlášť když se oba znenadání ocitají uprostřed dalšího složitého případu.

Vynořuje se totiž souvislost mezi dopisem a řadou událostí z poslední doby: ve vířivce na zahradě rodinného domku jsou nalezeny uříznuté ruce a jeho majitel je krátce nato brutálním způsobem zavražděn. Iniciály jeho jména jsou na seznamu dopisu z minulosti. Je to jen náhoda?
Když je objevena jiná mrtvola a další odříznuté části těla, Huldar s Freyjou se pouštějí do zběsilého závodu s časem, aby včas odhalili pisatele, oběti i vraha před tím, než dojde k dalším vraždám. Zdá se, že čas zúčtování zřejmě nadešel…


Pamatujete si na knížky od Yrsy, skvělé islandské spisovatelky? Ať již o právničce Tóře, jednodílné knize Pamatuji si vás všechny (moji recenzi si můžete přečíst tady) nebo první díl o Freyje a Huldarovi (recenze je tady). Tak nedávno vyšel druhý díl této skvělé série, kterou jsem prostě musela a musela mít. Protože Yrsa je skvělá a píše úžasně!
Stejně jako předchozí knihy, i Černá díra mě naprosto pohltila a nepustila mě ze svých drápů. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a musela číst a číst, až mi bylo líto, když stránky došly. I tentokrát byl příběh skvěle propracován a udržoval mě (a jistě i další čtenáře, stejně jako bude i vás) v očekávání, co se stane na dalších stránkách. Stejně tak jsem uvažovala, kdo je ten zpropadený vrah a proč že to vůbec udělal. A v neposlední řadě jsem samozřejmě okouzleně držela palce Freyje a Huldarovi, aby se jim všechno podařilo (i když stále čekám na to, jak to mezi nimi nakonec skončí. No, doufám, že dobře, to je však na Yrse, takže vzkaz pro autorku… vinsamlegast, vinsamlegast, vinsamlegast


Teda, nechtěla bych být jakýmkoliv člověkem v celém příběhu, při mém štěstí bych byla jedním z obětí a zemřela ještě před úvodní scénou. A ta teda byla děsivá, až mě mrazilo z toho, co ta malá Vaka zažila, brr. A popisy smrtí ostatních nebožtíků, číst to v noci, tak neusnu. Vždyť to si nezasloužili.
Obálka je také skvělá, stále se jí musím dotýkat, koukat na ni, jsem z ní úplně mimo, prostě je boží. A ta díra uprostřed, která vlastně mluví sama za sebe, úžasné.
Celkově jsem se do knížky zamilovala a už teď vím, že jsem se do jejího čtení nepustila poprvé a naposled. I když podle seznamu nepřečtených (a nezrecenzovaných knih) to vidím na nějakou řádku let, stejně si na Yrsiny knížky udělám čas. A vy, pokud milujete napětí, dobré detektivky a plynulý příběh, ponořte se do Černé díry.

Knížku si můžete koupit třeba tady.


Originální název: Sogið
Série: Freyja & Huldar (2.)
Rok vydání: 2018
Počet stran: 352

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama